Subay Astsubay Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Subay Astsubay Maaşları 2022 Ne Kadar?

0

Subay astsubay maaşları 2022 yılı itibariyle ne kadar oldu? Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak görev alan subay ve astsubaylar, ülkemizin güvenlik alanında en önemli çalışanlarıdır. Can güvenliğini tehlikeye atarak, ülkemizin güvenliğini sağlamak adına var gücü ile çalışan bu meslek grubu şimdilerde ne yazık ki hak ettiği maaşı alamıyor.

2022 yılının Ocak ayında ise memur ve memur emeklilerine yapılan %31 oranında zam ile maaşlarda belirli bir oranda artış sağlandı. Peki, subay astsubay maaşları 2022 yılında ne kadar oldu? Sınıf ve rütbe farklılıkları maaşlarda artışa sebep oluyor mu? İşte, detaylar!

Subaylar Ne Kadar Maaş Alıyor? Subay Astsubay Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Fark Etti?

subay-astsubay-maaslari-2022
Subay Astsubay Maaşları 2022

Bilindiği üzere askeri lise okuyanlar ya da 4 yıllık üniversite mezuniyeti sonrası askeri alanda eğitim alanlar subay unvanı alıyor. Astsubayların ise herhangi bir liseden mezun olduktan sonra 2 yıllık meslek yüksekokullarında okumaları yeterli oluyor. Bu kapsamda eğitim farklılıkları sebebiyle, subay ve astsubaylarda maaş miktarı da değişebiliyor.

Subaylar, astsubaylara nazaran ortalama 1000-2500 aralığında daha yüksek maaş alabilecektir. Subaylığın en alt kademesi sayılan asteğmenler 8500-9500 TL aralığında maaş alabilecektir. Teğmenler ise asteğmenlerden daha yüksek kademe olduklarından ortalama 9000-10000 TL maaş alabileceklerdir.

Bu maaş içeriğine ek olarak aile ve çocuk yardımı, yemek ödeneği, çalışan il için verilen tazminatlarda dahil edilebilmektedir. Çalışma süresi ve rütbe artışı da maaşlarda önemli artışların yaşanmasına neden olmaktadır. Subaylıkta sınıf farklılıkları sebebiyle ise ortalama 500-800 TL aralığında maaş artış-azalışı yaşanabilecektir.

Astsubaylar Ne Kadar Maaş Alıyor? Subay Astsubay Maaşları 2022

subay-astsubay-maaslari-2022

Subay astsubay maaşları 2022 yılında bilindiği üzere %31 oranında önemli bir artış yaşadı. Bu artış çalışanları memnun etmese de, güvenlik çalışanlarının memurlara nazaran daha yüksek maaş aldığı söylenebilecektir. Astsubaylarda her askeri meslek grubunda olduğu gibi sınıf ve rütbe farklılıkları bulunmaktadır.

Sınıf farklılıkları maaş üzerinde 500 ila 800 TL aralığında bir maaş farkının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Rütbe farklılıkları ise maaşlarda önemli dalgalanmalara yol açan bir unsurdur.

Yeni başlayan bir astsubay ortalama 7500-8500 TL aralığında maaş alırken, ortalama 10 yıllık bir astsubay üstçavuş 9500-10000 aralığında maaş alabilecektir. Bu maaş rakamlarına ek olarak aile ve çocuk yardımı, yemek ödeneği ve çalışan ile bağlı olarak ödenen tazminatlarda eklenmektedir.

İlginizi Çekebilir: RDM Nedir? Askerde RDM Olmak Sivil Hayatı Etkiler mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.