RDM Nedir? Askerde RDM Olmak Sivil Hayatı Etkiler mi?

0

RDM nedir sorusu yeni askere gidecek olan veya askerliği araştıran kişiler tarafından soruluyor. RDM, askerlikle alakalı sıkça duyulan bir kısaltmadır.

Askere gidecekseniz veya hali hazırda askerlik yapıyorsanız RDM sözcüğünü duymuş olmalısınız. Askerlik görevini yerine getirmek üzere birliklerine giden her birey belirli sağlık kontrollerinden geçmektedir. Bu sağlık kontrolleri fiziksel ve ruhsal olarak ikiyi ayrılır.

Sağlık taramasından geçen askerler sadece fiziksel değil, ruhsal açıdan da kontrol edilir. Bu kontrollerin tamamında fiziksel ve ruhsal değişiklikler varsa özel bir test uygulanır. Sonuç olarak bir problem gözlemleniyorsa bu kişiler için özel eğitim oluşturulur. Diğer askerlere göre farklı görevler verilir ya da askerlik görevleri komple iptal edilir.

RDM Nedir? RDM Hakkında Merak Edilenler

RDM nedir sorusuna yanıt arayan asker adayları bu kısaltmanın açılımını bilmelidir. RDM aslında Rehabilitasyon Danışma Merkezi demektir. RDM olarak adlandırılan askerler ise sağlık kontrolleri sırasında anormallik izlenmiş kişilerden oluşur. Acemi birliklerinde RDM olarak bilinen bu bireyler usta birliklerinde PRDM (Psikoloji Rehabilitasyon Merkezi) olarak geçer.

RDM askerleri diğer askerlerden daha farklı bir süreçle karşılaşır. Eğitim ve görevleri daha farklı planlanmaktadır. Silah eğitimine tabi olmayan RDM askerleri bunun yanı sıra psikolojilerini olumsuz etkileyecek bir alanda görevlendirilmezler. RDM askerler, askerlik süreci boyunca hassasiyetle karşılanmalı ve topluma kazandırılmak üzere eğitimden geçirilmelidir. RDM askerler ayrıca süreç boyunca doktor kontrolü altında olurlar.

1- RDM Kimlere Denir?

RDM nedir sorusunun cevabını anlamak için kimlere RDM denildiğini bilmeniz gerekiyor. Ruhsal problemler yaşayan ve kendisine fiziksel zarar veren kişilere RDM denmektedir. Bu kişiler RDM asker olarak bilinir ve diğer askerlerden farklı bir yerde tutulur. RDM açılımı ise Rehabilitasyon Danışma Merkezi’dir.

Bu askerler diğer askerler gibi silah eğitiminden geçmezler. Genel olarak psikolojilerini kötü etkilemeyecek görevlere ve aktivitelere tabi tutulurlar. RDM denilen kişilere hassasiyetle yaklaşılmalı ve askerlik süreci onlar için hayata kazandırma süreci olarak görülmelidir. RDM askerin fiziksel ve ruhsal problemleri çok ileri boyutta ise doktor raporu ile askerlikten muaf tutulabilir.

rdm-nedir

2- RDM’ye Kimler Alınır?

RDM nedir ve RDM’ye kimler alınır sorusu en sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Bir kişinin RDM sayılabilmesi için sağlık kontrolleri sırasında anormal bulgular gözlemlenmelidir. Asker adayının vücudunda kendine zarar verdiğine işaret eden faça, kesik veya vuruk benzeri bulgular varsa RDM’ye alınır.

Fiziksel test ve muayenelerin yanı sıra ruhsal kontroller gerçekleştirilmelidir. Kişinin fiziksel bulgularda kendine zarar verdiğine dair işaretler varsa psikolog ve terapistler devreye girer. Psikolojik problemleri olan ve kendine zarar vereme eğilimi olan asker adayları RDM’ye alınır.

3- RDM Askerde Ne Yapar?

RDM bireyler askerde silah eğitimlerinden geçmezler. Fiziksel eğitimler dışında askerliğe uyum sağlamlarını sağlayacak bir bölümde tutulurlar. Hayata kazandırılmaları ve psikolojilerini olumsuz etkileyecek durumlardan uzak kalmaları için farklı eğitim ve aktivitelere dahil edilebilirler.

RDM nedir sorusuna yanıt bulan kişiler RDM kişilerin sorumluluklarını araştırıyor. RDM askerler silah, nöbet ve görev konusunda zorunluluğa sahip değildir. Özellikle silah eğitimleri ve ağır nöbet görevleri RDM bireyleri kötü hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde hafif görevlere tabi tutulurlar.

4- RDM Asker Nöbet Tutar mı?

RDM askerler, askerlik süreci başlamadan önce RDM bölüğüne alınırlar. Burada bulunan kişiler diğer asker birlikleri gibi ağır görevlere tabi tutulmazlar. Özellikle psikolojilerini olumsuz etkileyecek durumlardan uzak dururlar.

RDM askerler doktor kontrolünde olmalı ve nöbet gibi ağır mesuliyetler yüklenmemelidir. RDM bir kişiyseniz veya RDM bir tanıdığınız varsa askerlik süreci boyunca nöbet tutmayacaktır. Genellikle diğer askerlerin tabi tutulduğu bu ağır görevler RDM kişiler için geçerli değildir.

rmd-nedir

5- RDM Çürük Nasıl Alınır?

RDM nedir sorusuna yanıt arayan bazı kişiler bunun yanında RDM nasıl alınır diye merak ediyorlar. Askerlik sürecinde RDM’ye alınmak ancak sağlık kontrolleri sonrasında belli olur. Psikolojik ve fiziksel anlamda bir problem varsa askeri hastanelerde rapor verilebilir. RDM ancak doktor heyeti kararıyla verilir.

Asker adayı yukarıda bahsettiğimiz gibi RDM bir bireyse askeri hastaneden çürük raporu alabilir. Durum ileri dereceyse ve asker adayı askerliğe uygun değilse “Askerliğe elverişli değildir.” Raporu doktordan alınmalıdır.

6- Askerde RDM Olmak Sivil Hayatı Etkiler mi?

Askerliği RDM olarak bitirmek sivil hayatı olumsuz etkileyebilir. Ancak bu sadece kamu kuruluşlarına girişte ortaya çıkar. Sicil kaydında görüldüğü için bazı durumlarda sivil hayatı etkileme ihtimali vardır. Burada önemli olan RDM bir asker olmak değil, RDM askerlik yaparken bir suç işlememektir.

RDM nedir konusuna yanıt verecek olursak sıradan bir poliklinik muayenesi olarak görebiliriz ancak ileri derecedeki durumlar sicile işlemekte ve bu durum kamu kuruluşlarında karşınıza çıkabilmektedir. Askerlik sonrasında bir psikiyatri merkezine giderek RDM dosyanızın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Bu durum genellikle çürük raporu alan kişiler için zorlaşır.

7- Askerde RDM Olan Memur Olabilir mi? Memuriyette RDM Nedir?

Güncel konulardan biri olan Askerliği RDM olarak bitirmek memur olmanıza engel değildir. Eskiden öyle olmasa da günümüzde RDM askerlik yapmak garipsenecek bir durum değildir. RDM askerlik süresinde çürük raporu almadıysanız ve suç işlemeden tamamladıysanız sorun çıkmayacaktır. Çürük raporu olup askerlikten muaf tutulan kişiler de sağlık kuruluşundan alacakları rapor ile memur olabilirler.

Sıradan RDM raporları genellikle memur olmaya engel olmaz. Ancak çürük raporlu RDM askerler sivil hayatında memur olamayabilir. Bu durum ise probleminizin büyüklüğüyle alakalı oluyor. Askerliği RDM olarak yaptıysanız hastaneye giderek raporun silinip silinemeyeceğini öğrenin. Her RDM asker aynı derecede olmadığı için bu durum farklılık gösterecektir. RDM olarak askerlik yapmanın sivil hayatı büyük oranda etkilemeyeceğini belirtelim.

Kaynak : https://www.okuhaber.com/rdm-nedir-rdm-asker/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.