Kulak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Kulak Ağrısının Nedenleri Hangileri?

0

Kulak ağrısının sebepleri araştırılmalı ve tedaviler uygulanmalıdır. Kulak ağrısının sebebini bulmak tedavi için belirleyici unsurdur.

Kulak ağrısı halk arasında sıkça şikâyet edilen bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu ağrı, hayat kalitesini en çok düşüren ağrılar arasında bulunuyor. Kulak ağrısının ne sebeple ağrıdığını öğrenmek uygun tedaviye başvurmayı sağlar. Şiddetli kulak ağrıları geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Kulak ağrısının sebebi ilk olarak hasta tarafından araştırılmalıdır. Herhangi bir darbe, enfeksiyon veya hastalık geçmişi buna sebebiyet veriyor olabilir. Bu belirtiler ışığında kulak ağrısına yol açan durum ortaya çıkarılmalıdır. Gerçek bir teşhis için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

9 Adımda Kulak Ağrısının Sebepleri Neler?

kulak-agrisinin-sebepleri

Kulak ağrısının sebepleri arasında en çok anılan kulak kiridir. Ancak bununla sınırlı olmadığını bilmekte fayda var. Vücuttaki birçok durum kulağınızın ağrımasına hatta işitme kaybına bile yol açabilir. Kulak ağrınızın sebebini biliyorsanız endişe etmenize gerek yok. Geçmeyen ve nedeni belli olmayan kulak ağrıları yaşıyorsanız sebebini bulmalısınız.

En yaygın 9 kulak ağrısı sebebi aşağıdaki gibidir;

 1. Kulak kiri
 2. Kulak enfeksiyonları
 3. Kulak zarı yırtılması
 4. Kulakta sıvı birikimi
 5. Yabancı cisimler
 6. Östaki borusu tıkanıklığı
 7. Zona hastalığı
 8. Diş ağrıları
 9. Fiziksel Travmalar

Kulak ağrınızın neden kaynaklandığını bulmak için yukarıdaki liste işinize yarayabilir. Ağrınızın sebebini anlamak için son zamanlarda bunlardan hangisini yaşadığınızı düşünün. Gerçek bir tanı için ise mutlaka KKB yani Kulak Burun Boğaz Polikliniğine randevu alın.

1. Kulak Ağrısının Sebepleri Arasında Kulak Kiri İlk Sıralarda Yer Alıyor!

Kulak ağrısının sebepleri arasında kulak kirini ilk sıraya eklemek gerekir. Çünkü halk arasında kulak ağrısı meydana getiren en büyük etkenlerden birisidir. Yetersiz kulak temizliği, zamanla içerdeki kiri büyüterek bakteri oluşumuna hatta iltihaplanmaya yol açabilir. Kulak kirinin temizlenmemesi ağrının devam etmesine ve enfeksiyona dönüşmesine neden olur.

A.    Kulak Kiri Temizleme Nasıl Yapılır? Hastaneye Gidilmeli mi?

Bu boyuttaki kulak kiri için kendiniz müdahalede bulunmayın. Özellikle kulak çubukları kulağınızın daha fazla tıkanmasına ve kulak zarının hasar almasını sağlayabilir. Yaygın bir neden olmasının yanı sıra birçok kulak enfeksiyonunun başıdır.

Kulak kiri nedeniyle kulak ağrısı yaşadığınızı düşünüyorsanız ertelemeden hastaneye gitmeniz önemlidir. Kulağınızı özel cihazlarla temizlemek ağrılarınızdan ve olası enfeksiyon riskinden kurtulmanızı sağlayacak.

2. Kulak Enfeksiyonları

Kulak ağrısının sebepleri arasında en tehlikeli olanlardan birisi kulak enfeksiyonlarıdır. Temelde 3 türe ayrılan bu enfeksiyonlar hastanın dayanılmaz ağrılar yaşamasına neden olur.

 1. İç kulak iltihabı
 2. Dış kulak iltihabı
 3. Orta kulak iltihabı

Kulak enfeksiyonlarının nedenleri arasında bakteriyel hastalıklar yatmaktadır. Grip veya alerji gibi rahatsızlıklar iç, dış ve orta kulakta enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. Belirtileri ise oldukça rahatsız edicidir. Kulakta şiddetli ağrı, kızarıklık ve şişme meydana gelir. Enfeksiyon ilerleyip kulağa daha fazla zarar verebileceği için doktora görünmek şarttır.

kulak-agrisinin-sebepleri

A. İç Kulak İltihabı

İç kulak iltihabının en yaygın belirtileri işitme kaybıdır. Hastalar kulaklarının tıkanık olduğundan bahsedebilirler. Ayrıca kulak sıvısını etkileyebileceği için denge bozukluğuna sebebiyet verebilir.

Ortaya çıkma sebepleri arasında ise bakteriyel durumlar yatar. İç kulakta meydana gelen bu iltihabın uygun tedavi ile durdurulması gerekir. İltihap ilerlediğinde ortaya çıkan belirtiler arasında kusma, bulantı ve baş dönmesi yer alır.

B. Dış Kulak İltihabı

Kulak ağrısının sebepleri arasında bulunan dış kulak iltihabı, kulak kepçesi ve kulak zarı arasında bulunan tüpü etkisi altına alır. Bu tüp (kanal) enfeksiyona maruz kaldıktan kısa süre sonra olumsuz etkilerini açığa çıkarır.

Hastalar zonklayan türden bir ağrı ve kaşıntı yaşarlar. Ağrının kimi zaman göz ve baş kısımlara yayıldığı görülür. Hastaların kötü günler geçirmesine neden olan bu durum nedeniyle kulak ağrısı yaşıyor olabilirsiniz.

C. Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabında kulak zarının arkası enfeksiyona maruz kalır. Bu kısımda su birikebilir ve kulakta kızarıklık, ağrı ve şişme görülür. Orta kulak iltihapları ilerlediği zaman kulak zarında çökme ve kemikçiklerde erime söz konusu olabilir.

Bunlara bağlı olarak hastada işitme kaybı görülmesi olağandır. Zamanında tedavi edildiğinde tehlike yaratmaz. Enfeksiyonun orta kulaktan kolayca yayılma potansiyeli olduğu için diğer türlere göre daha tehlikeli olduğu söylenebilir.

3. Kulak Zarı Yırtılması

Kulak ağrısının sebepleri arasındaki kulak zarı yırtılması ciddi bir sağlık sorunudur. Kulağa yabancı cisim veya çubuk sokulması nedeniyle kulak zarı yırtılır. Kulak zarı yırtıldığında kulakta akıntı meydana gelir ve zonklama şeklinde ağrılara rastlanır.

Bu sorunu yaşayan kişiler genellikle ağrıyan kulağın üzerine yatamazlar. Dolgunluk ve şişkinlik meydana gelen kulaktan sıvı akması söz konusu olabilir. Yırtılma nedeniyle hasta çok şiddetli ağrılara maruz kalır.

kulak-agrisinin-sebepleri
Kulak Ağrısının Sebepleri

4. Kulakta Sıvı Birikimi

Kişide orta kulak enfeksiyonları nedeniyle orta kulakta sıvı birikimi ortaya çıkar. Hastada kulak ağrısına neden olan sıvı birikimi ayrıca iltihabın habercisidir. Kulakta akıntılara yol açar. Kulak şişer ve dayanılmaz ağrılar görülür. Acil müdahale edilmesi gereken kulak ağrısı nedenlerinden birisidir.

Tedavi yoluna gidilmezse kulak daha fazla enfeksiyona maruz kalarak kalıcı sorunlara neden olabilir. Tedavi için antibiyotikler ya da spreyler kullanılabilir. Hasta olarak tedavi için mutlaka bunları doktor izniyle kullanmak zorunda olduğunu unutmayın.

5. Yabancı Cisimler

Kulak ağrısının sebepleri içinde çocuklar adında en tehlikeli olan durumdur. Çocuk ve bebekler genellikle kulaklarına ve burunlarına yabancı cisim sokmaktan çekinmezler. Bunu bir oyun haline getirerek yabancı cisimleri kulaklarına sokabilirler.

Bu durum kulak zarının yırtılmasına ve enfeksiyona kadar ilerler. Geçmeyen kulak ağrılarının en yaygın nedenlerinden birisidir. Kulak ağrısın geçmiyorsa tetkik için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Genel anlamda dış kulak yolunda görülen yabancı cisimlerden kaynaklanır. Aynı zamanda dış kulak yolu tıkandığında müdahale edilmezse ilerleyebilir.

6- Östaki Borusu Tıkanıklığı

Östaki borusu, orta kulak ve buruna yol açan kanaldır. Bu boru görevini yerine getirmediğinde orta kulağa hava girişi yapılamaz. Kulak zamanla tıkanır ve burada bakteriyel bir ortam oluşturur.

Bununla beraber balgam ve kulak sıvısı görülür. Solunum yollarını da etkileyen bu hastalık çok şiddetli kulak ağrısına sebep olur. Kulak ağrısıyla beraber burun tıkanıklığı ve akıntı yaşıyorsanız östaki borusu tıkanıklığından şüphe edebilirsiniz.

kulak-agrisinin-sebepleri

7- Zona Hastalığı

Kulak ağrısının sebepleri arasında sayılabilecek zona hastalığı vücudun herhangi bir bölgesinde rastgele çıkabilir. Bulaşıcı bir hastalık olan zona enfeksiyonu, tekli kabarcık şeklinde ortaya çıkar. Yaygın görülen belirtileri arasında kulak ağrısı bulunuyor.

Eğer kulak ağrısının yanında vücudunuzda tekli kabarcık şeklinde zona enfeksiyonuna rastlıyorsanız derhal bir hekime görünmelisiniz. Zona hastalığı şiddetli kulak ağrılarını beraberinde getirir.

8- Diş Ağrıları

Halk arasında yaygın olarak bilinir ki, kulak ve diş ağrıları çoğu zaman birbiriyle ilişkili olabilir. Çoğu insan diş ve kulak ağrılarını karıştırmaktadır. Siz kulağım ağrıyor zannediyorken asıl sorun dişinizdeki bir iltihaplanma olabilir.

Diş ağrıları büyük bir alanı etkisi altında aldığı için ağrı kulağa doğru yayılabilir. Eğer kulak ağrınızla beraber dişinizin ağrıdığını hissediyorsanız dişinizde apse olma ihtimali yüksektir. Diş çürükleri apse gibi sorunlara yol açtığında ağrının kulak ve baş kısmına yayılması olağandır.

kulak-agrisinin-sebepleri

9- Fiziksel Travmalar

Kulak ağrısının sebepleri sadece içerideki bir iltihaplanmayla ilgili olmayabilir. Kulağınıza aldığınız herhangi bir darbe sandığınızdan daha fazla etkiye sahiptir. Bu durumda siz fark etmeden kulak zarınız hasar alabilir.

Ardından kulağınız iltihaplanır ve orta kulağınızdan itibaren yayılmaya başlar. Bunun sonucunda östaki borunuz tıkanarak daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Dayanılmaz ağrıların sebebi aslında basit yaralanmalar ve travmalar olabilir. Fiziksel travma bu tip zincirleme problemler getirebileceği için kulağınıza aldığınız herhangi bir darbeyi önemseyin.

İlginizi Çekebilir: Şeker Yükleme Testi Nedir? 75 Gr Şeker Yükleme Testi Uygulama

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.