Klomen Nedir? Ne İçin Kullanılır?

0

Klomen nedir sorusu gebe kalmak isteyen kadınlar tarafından merak ediliyor. Klomen, kadınlarda yumurta üretimini tetikleyerek doğurganlığı artıran bir ilaçtır.

1960’lı yıllarda piyasaya çıkan Klomen, kadınlarda gebelik oranını artırmasıyla biliniyor. Doğurganlığı artırmak için ucuz ve etkili olan bu ilaç çıktığı ilk yıllarda reçete edilmeye başlandı. Kadınlarda infertiliteyi tedavi etmeye yarayan Klomen sadece reçete ile satılmaktadır. Başlıca tüp bebek ve aşılama tedavilerinde reçete edildiğini görebiliriz.

Klomen ilacının en belirgin özelliği kadınlarda yumurta sayısını ve üretimini desteklemesidir. Bebek sahibi olmak isteyen ancak yumurtalık veya sperm sorunları nedeniyle anne baba olamayan kişilere reçete edilir. Klomen ayrıca adet döneminde belirtilen süre kadar kullanılmalıdır. Doktor izni olmadan kullanmak risklidir ve çeşitli yan etkilere yol açabilir.

 

Klomen Nedir? Klomen Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Klomen nedir sorusunun yanıtını arayan birçok kadın bulunuyor. Klomen için belirlenmiş net bir kullanım şekli olduğundan dolayı hakkında sıkça sorulan sorular epey fazladır.

Klomen ilacının ilk amacı, yumurtalıkları uyararak üretimi artırmaktır. Kadınlarda daha fazla yumurta üretimi doğurganlık oranını artırmak için önemlidir. Yumurta üretimini artıran, olgun yumurtanın büyümesini ve salınmasını sağlayan bu ilaç, tüp bebek tedavilerinde çok uzun süredir kullanılıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde doğurganlık üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış ve reçete edilmeye başlanmıştır.

12 ay boyunca süren korunmasız cinsel ilişki sonucunda gebelik gözlemlenmiyorsa kısırlıktan söz edilebilir. Bu durumda yumurta üretimini desteklemek için çeşitli ilaç tedavilerine başvurulur. Doktorlar infertilite durumlarında Klomen reçete ederek yumurta gelişimine yönelik tedavi planı uygulamaktadır.

1- Klomen Hamile Kalmayı Kolaylaştırır mı?

Klomen nedir sorusunu merak eden kadınlar, Klomen ilacının hamile kalmak üzerindeki etkisini merak ediyor. Yapılan araştırmalara ve geçmiş vakalara baktığımızda Klomen ilacının hamile kalmayı kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Yumurtalık üretimini uyaran bileşenler içermesi sayesinde yumurta sayısı artar. Olgunlaşmış yumurtalar ise döllenmeye hazır hale gelir. Bu etkiler bir kadında doğurganlığı artırmak için önemlidir.

A. Klomen ile Hamile Kalma Oranı

Klomen ilacı kullanmak genellikle etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Klomen ilacının hamile kalma oranı üzerindeki etkisi oldukça yüksektir. Eğer hamile kalmayı engelleyen başka büyük bir problem bulunmuyorsa %70 ve %80 oranında hamile kalma ihtimali vardır. Klomen ilacının olumlu etkilerini görmek için tam zamanında ve belirtilen süre boyunca kullanın.

2- Klomen Yumurtayı Kaç Günde Büyütür?

Klomen nedir sorusunun yanı sıra klomen ilacının ne kadar süre boyunca kullanılacağı da önemlidir. Olgunlaşmış yumurtanın çatlaması için en az 5 gün gereklidir. İlacı kullanmaya başladıktan 5 gün sonra yumurta çatlamışsa doz artırmak gerekmez.

Yumurtanın çatlamadığı durumlarda doz artırılmalı ve yumurtalar doktor kontrolü altında olmalıdır. Her hastanın yumurta çatlama süresi ve tedavisi farklı olacağı için tüp bebek tedavilerinde doktorunuza danışın.

3- Klomen Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Doktorunuz Klomen reçete ettiyse hangi gün başlayacağınıza karar vermiştir. Klomen ilacının genel kullanım şeklinden bahsedecek olursak, adetin 3. Günü başlanmalı ve 5 gün boyunca kullanılmalıdır.

Adet sürecinde başlanan Klomen ilacı sayesinde olgu yumurtalar daha da olgunlaşarak çatlamaya hazır hale gelir. Klomen’i kullanmak için geciktiyseniz, sonraki günlerde kullanmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

4- Klomen Adetin 4. Günü Kullanılır mı?

Klomen nedir sorusu kadar yaygın bir soru ise Klomen’in 4. Gün kullanılıp kullanılmayacağıdır. Klomen ilacına başlayacak olan kadınlar genel bir ifadeyle adetin 3, 4 ve 5. Günlerinde başlayabilirler.

Ortak bir düşünceyle 3. Gün kullanılması daha iyi görülür. Adetin 2. Gününde Klomen kullanmaya engel hiçbir durum yoktur. Ancak bundan sonraki süreç için doktorunuza danışmanız faydalıdır.

5- Klomen Nasıl Kullanılır?

Adetin 3. Günü başlanan Klomen ilacı, ilk günlerde 1 defa 50 mg doz ile alınmalıdır. Genel kullanım şekli bu olsa da yumurtalarınızın durumunda göre dozu artırmanız gerekebilir. Özellikle ilacı kullanmaya başladıktan 5 gün sonra yumurta çatlamadıysa günde 100 mg doza çıkılabilir. Bu dozu yalnıza doktorunuzun artırabileceğini unutmamalısınız.

6- Klomen Etkisi Ne Kadar Sürer?

Klomen nedir ve Klomen etkisi ne kadar sürer?  Sorusu en çok sorulanlar arasında yer alıyor. Klomen adet döneminde kullanılan bir ilaç olduğu için ilk dozdan 36 saat sonra yumurtalıklara ulaşır. İlacın kullanım süresi 5 gün olsa da tüp bebek tedavisindeki kişiler 7 güne kadar kullanabilirler. Etkisi ortalama 5-7 günler arasında ortaya çıkmaya başlar.

7- Klomen Tedavisi Kaç Ay Sürer?

Klomen aylık kullanılan bir ilaç değildir. Klomeni yalnızca adet döneminde maksimum ise 7 gün boyunca kullanmak gerekiyor. Tedavi sonrasında gebelik izlenmezse bir sonraki adet beklenmeli ve doktor izniyle yeniden kullanılmalıdır. Klomen kullanımı başarısız olduysa, doktorunuz ilacı bir daha reçete etmek yerine başka bir tedaviye geçebilir.

 

8- Klomenden Sonra Hangi Tedaviye Geçilir?

Klomen nedir sorusunu merak eden kişiler alternatif tedavileri de merak ediyor. Klomen ilacının kullanımı bittikten sonra hangi tedaviye geçileceğini sadece doktorunuz bilebilir.

Gebelik oluşmadıysa doktorunuza farklı bir tedavi uygulayabilir. Ancak hali hazırda tüp bebek veya aşılama tedavilerine hazırlanıyorsanız dölleme işlemine geçilir. Çatlayan yumurtalar için tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurtaların birleşmesi sağlanır.

9- Klomen Erkeklerde Ne İşe Yarar?

Klomen yaygın olarak kadınlar tarafından kullanılıyor olsa da erkeklerde Klomen kullanabilir. Özellikle tüp bebek tedavisindeki erkekler yumurta toplamadan önce sperm kalitesini artırmak için Klomen kullanabilir. Erkeklerde doğurganlık için önemli olan LH hormonunun seviyesi artar. Sperm üretimi ve kalitesi bu sayede artırılmış olur.

 

klomen-nedir

Klomen Ne İçin Kullanılır?

Klomen nedir sorusundan sonra en çok sorulan soru ise Klomen ilacının ne için kullanıldığıdır. Tamamen doğurganlığı artırmak üzere çalışan Klomen, kadınlarda ve erkeklerde farklı etkilere yol açar. Çoğu insan Klomen’in sadece kadınlar tarafından kullanıldığını düşünse de bu doğru değildir. Klomen kadınlarda yumurtalıkları ve erkeklerde sperm üretimini uyaran etkili bir ilaçtır.

Doktor reçetesi ile satılan Klomen, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin mutlaka bildiği bir ilaçtır. Yumurta ve sperm kalitesini artırmaya yarayan bu ilacı tüp bebek tedavilerinde çok sık görmekteyiz.

Doktorlar bu ilacı yumurtaları geliştirmek ya da yumurtanın çatlamasını sağlamak için reçete eder. Tüp bebek tedavisine hazırlanmak için kullanılan bu ilaç, doğurganlığı artırmak için birçok hormonun salınımını artırır.

1- Klomen Bebek Sahibi Olmak İçin Kullanılır

Klomen nedir sorusuna net cevap verecek olursak, bebek sahibi olmayı kolaylaştıran bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süreli korunmasız ilişki ardından bebek sahibi olamadıysanız, doktorunuzun Klomen reçete etmesi olağandır. Klomen erkeklerde/kadınlarda doğurganlığı ve LH hormonunu artıran etkili bir ilaçtır

2- Yumurtalık Fonksiyonlarını Uyarmak İçin Kullanılır

Normal yollarla hamile kalınamıyorsa dışarıdan ilaçla tedavi gerekebilir. Kadınlarda infertiliteyi iyileştirmeyi amaçlayan Klomen, yumurtalı fonksiyonlarını uyararak daha fazla yumurta üretilmesini sağlar. Olgun yumurtaları ise geliştirerek döllenmeye hazır bile hale getirir. Bu avantaj tüp bebek tedavilerinde sıklıkla kullanılır.

3- Tüp Bebek Tedavisinde Yardımcı İlaç Olarak Kullanılır

Klomen nedir sorusunu merak eden kişiler genellikle tüp bebek tedavisi görmektedir. Çünkü Klomen, tüp bebek ve yumurta/sperm birleşimi sırasında en etkili ilaçlardan birisidir. Yumurtaları geliştirmek ve zamanı geldiğinde çatlatmak için kullanılır. Çatlayan olgun yumurtalar sperm ile birleşmeye hazır hale gelerek hamile kalmak oranını artırır.

4- Erkeklerde Sperm Üretimini Artırmak İçin Kullanılır

Sağlık sektöründe çokça tercih edilen Klomen ilacı baba olmak isteyen erkeklere reçete edilmektedir. Kullanımı genellikle kadınlarla aynı esnada başlar. Tüp bebekte veya normal yolla çocuk yapmak için kullanılabilir.

Sperm kalitesinin artmasını sağlayacak hormonların harekete geçmesini sağlayarak tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırır. Özellikle ilk sperm üretimi esnasında Klomen kullanmanın faydası büyüktür.

5- Hipofiz Salgı Bezindeki Problemlerde Kullanılır

Klomen nedir ve ne için kullanılır sorusuna bir diğer yanıtımız ise hipofiz bezi sorunlarını gidermek için kullanıldığıdır. Vücuttaki birçok durumu kontrol eden hipofiz bezi, doğurganlık için önemli olan birçok hormonun salgılanmasını sağlar.

Hipofiz bezindeki bir probleme bağlı olarak hormon salgılanmazsa doğurganlık düşer ve gebe kalma şansı azalır. Klomen, hipofiz bezinde meydana gelen bu durumu iyileştirmeye yarar.

6- Erken Yumurtalık Yetmezliğinde Kullanılır

Erken yumurtalık yetmezliği, 40 yaşından önceki kadınlarda yumurta üretiminin azalması anlamına gelmektedir. Erken menopoz olarak da bilinen bu problemde normal yollarla gebe kalmak neredeyse imkânsız bir hale dönüşebilir.

Ancak tam bir menopoz söz konusu olmadığı için Klomen kullanarak yumurta sayısı ve yumurta kalitesini artırmak mümkündür. Bu nedenle erken yumurta yetmezliği probleminde Klomen kullanılmaktadır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.