Karo Halı Nasıl Temizlenir?

Karo Halı Modelleri Nelerdir?

0

Karo halı, kullanım kalitesiyle pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen, uygulandıkları iç mekânların dekorasyonu tamamlayan, zemin görselliğini ön plana çıkaran halılardır. Leke tutmaz özelliğe sahip bu halıların kullanım sıklığına bağlı olarak halının ömrünü uzatmak ve hijyeni sağlamak amacıyla belli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Karo Halı Nedir?

karo-hali

Karo halı; iç mekânlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, polyamid ve polipropilen gibi iplik cinsleri kullanılarak üretilen karo tarzındaki özel halılardır. Farklı dizilim seçeneklerine sahip olan bu halılar istenilen şekillerde düzenlenerek uygulama alanı zeminine, müşteriye özel tasarımlarla döşenmektedir.

Karo Halı Nerelerde Kullanılır?

Ofis, banka, klinik, otel, restoran, mağazalar, kreş, anaokulu, ev ve özellikle tiyatro, sinema ve kongre gibi mekânlarda dekorasyon tamamlayıcılığını sağlamak, bunun yanı sıra ses ve ısı yalıtımı oluşturmak amacıyla müşteriler ve mimarlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özelliklede ses yalıtımı oluşturması açısından ayak yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde tercih edilen bu halılar, çalışma ortamının ses düzeyini bozmadan giriş çıkışın sağlanması ve ayakkabı sesinden etkilenilmesini engellemektedir.

Karo Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

karo-hali
Karo Halı

Yoğun trafiğin olduğu ortamlarda kullanılan bu halılar zamanla kir ve ortam nemine bağlı bakteri oluşumuna maruz kalır, bu durum ortam hijyeninin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle endüstriyel halıların hijyenik ve uzun ömürlü olması için belli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Halı yıkama yöntemleri; sıcak su ile çıkarma, döndürme kaput temizliği ve kuru toz temizlemedir. Bu yöntemler;

  • Sıcak su ile yıkama yöntemi; seçilen malzeme halıya dökülür, köpük halının her yerine ulaştığında ise makine ile temizlemeye başlanılır. Vakumlama yapılarak halı birçok bakteri ve kirden arındırılır ve halının temizliği tamamlanır.
  • Döndürme kaput temizliği yöntemi; halıya uygun malzeme zemine dökülür ve temizlik için parlatıcı makinesi kullanılarak halı yüzeyinin temizlediği sağlanır. Çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.
  • Kuru köpük temizleme yöntemi; yıkanmasında büyük titizlik ve incelik gerektiren bu halıların temizliğinde, dünyada en çok tercih edilen halı bakım ve temizleme yöntemi olan kuru köpüklü halı yıkama tekniği ile zeminin temizliği yapılabilir. Halı içindeki kiri yüzeye çekmek için halıya kuru toz köpük dökülür ve vakumlama makinesi ile bu toz, makine içine çekilir. Kurumaya gerek duyulmadan mekânı hemen kullanıma uygun hale getiren bir yöntemdir.

Halıların temizliği sonrası hijyenik bir zemin oluşur, kalıcı ve zor kirler temizlenir, bakteri yaşayamaz, halının görüntüsü eski haline geri döner, kullanım süresi uzar.

Kaynak : https://modaozeti.com/karo-hali-nedir-neden-karo-hali-kullanilmali/

İlginizi Çekebilir: 2022 Karo Halı Fiyatları Neye Göre Değişir? 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.