En Gözde Milli Parklar | Türkiye’de 10 Milli Park

0

Tarihi değerleriyle ziyaretçilerini büyüleyen ülkemiz, muhteşem doğa manzaralarına sahip olması nedeniyle de her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ülkemizde muhteşem doğa manzaralarına sahip olan 46 milli parkı bulunmaktadır.

Şehrin kalabalığı ve stresinden uzaklaşarak, doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler, gezi rotalarına mutlaka milli parkları da eklemeli. Türkiye’de bulunan Milli Parklar kültürel kaynak değeri taşıyan, barındırdığı eşsiz bitki ve hayvan türleri ile korunan bu bölgeler ulusal gururun simgesi olarak gelecek nesillere de aktarılmaktadır. Türkiye’de bulunan milli parklar ve özellikleri yazının devamında.

Türkiye’nin Görülmesi Gereken En İyi 10 Milli Parkı

En Gözde Milli Parklar | Türkiye'de 10 Milli Park
En Gözde Milli Parklar | Türkiye’de 10 Milli Park

Coğrafi güzelliği ve çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan ülkemiz, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Özelliklede tarihi kalıntıların doğal güzelliklerle birleştiği milli parklar koruma altına alınmıştır.

Ülkemizde hem yerli hem de yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği, birbirinden güzel, Türkiye’nin en gözde milli parkları listesinin detayları şu şekildedir;

1.      Kuş Cenneti Milli Parkı

Marmara’nın Balıkesir il sınırı içerisinde 17.058 hektarlık bir alana sahip olan Kuş Cenneti Milli Parkı, Türkiye’nin en gözde milli parklar arasından biridir. Göç ettikleri yolun üzerinde hazırlanması nedeniyle pek çok kuş türüne barınma, beslenme, üreme ve yuva ihtiyaçlarına ev sahipliği yapıyor.

Bünyesinde barındırdığı 266 kuş türü, 118 bitki çeşidi, Kuş Gölündeki 23 balık türü ve birçok sürüngen türü için yaşamsal önem arz etmektedir. 17,5 metre yükseklikte olan 40 kişilik kulede ziyaretçilere dürbün verilerek gözlem imkanı sunulmaktadır. Bunun yanı sıra tekne kiralayarak gölün bir kısmını gezme şansına da sahip olunabilir.

Milli Park içerisinde konaklama ve yiyecek hizmeti verilmemektedir. En yakın konaklama alanı 1 km uzaklıkta yer alan Kuş Cenneti Köyünde bulunan pansiyonlardır. 19 km uzaklıkta bulunan Bandırma ilçesindeki otellerde de konaklama imkanına sahip olabilirsiniz.

2.      Yedigöller Milli Parkı

Sonbaharda doğanın en güzel tonlarını sergileyen, kış döneminde ise beyaz örtüye bürünen doğa manzarasıyla ülkemizde ilk akla gelen milli parktır. Konumu itibariyle Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde ki Yedigöller Milli Parkı, Bolu ilinin kuzeyinde, Zonguldak ilinin güneyinde 1.623 hektar engebeli bir arazi üzerindedir.

Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl bulunmaktadır. Çok sayıda bitki türüne ve hayvan çeşidine sahip milli park, bir doğa cennetidir.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak kamp kurmak, yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek, piknik yapmak ve dinlenmek isteyenlerin ziyaret ettiği muhteşem doğa manzarasına sahip bir milli parktır.

Milli park içinde bulunan bungalov evlerde konaklamak mümkün veya kendi çadırınızı kurarak kamp yapmak ta bir diğer seçenek olabilir. Ayrıca bungalov evlerde restoran hizmeti de verilmektedir.

3.      Ağrı Dağı Milli Parkı

Türkiye’nin en yüksek noktasına sahip olan Ağrı Dağı’nın eteklerini çevreleyen, 88.014 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en büyük milli parkı konumundadır. Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer alan milli park yaban hayatı ve büyüleyici doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Ağrı Dağı zirvesinden gelen kar sularının birikinti oluşturduğu sulak alanlar birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında kuş göç yolları üzerinde yer alan milli park, kuş gözlemciliğine de imkan sağlamaktadır. Tırmanış, dağcılık aktiviteleri, kamp, doğa fotoğrafçılığı ve yaban hayatın meraklıları için keyifli zaman geçirebilecekleri bir seyahat rotasına sahiptir.

Bölge oldukça kültürel ve tarihi değerlere sahiptir. Bu nedenle farklı medeniyetlerin izlerine sahiptir. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği Ağrı Dağı Milli Parkı, Dünya’nın ikinci en büyük göktaşı çukuru milli park sınırları içinde yer alıyor.

Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer alan Ağrı Dağı Milli Parkı Nuh Tufanı ve Nuh Peygamberin Gemisi olaylarının yaşandığı yer olarak bilinen bölge olmasından dolayı da, tarihi ve kültürel olarak eşsiz bir değere sahiptir.

4.      Gökçeada Sualtı Milli Parkı

En Gözde Milli Parklar | Türkiye'de 10 Milli Park
En Gözde Milli Parklar | Türkiye’de 10 Milli Park

Rüzgarı hiç dinmeyen ve sörf tutkunlarının buluşma yeri haline gelen Gökçeada Sualtı Milli Parkı, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer alan park ziyaretçilerini, su altındaki canlılar hakkında bilgi vererek su altı patikaları ve kıyı binasından canlıları tam yerinde gözlem imkanı sağlamaktadır.

Gökçeada Sualtı Milli Parkı Çanakkale ilinde, Yıldız Koy ve Çiftlik Koy arasında arasında yer alıyor. Pek çok deniz canlısına ev sahipliği yapan bu nedenle zengin sualtı yaşamına sahip, Türkiye’nin ilk ve tek su altı parkı unvanına sahiptir. Bu nedenle dalış ve diğer turizm etkinliklerinin yasaklandığı koruma altına alınmış bir bölgedir.

5.      Saklıkent Milli Parkı

Turizm denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Fethiye’ ye gelindiğinde, Saklıkent’ e de uğranmadan geçilmiyor. Bu nedenle yıl boyunca turist akınına uğrayan milli park, ziyaretçilerine görmeye değer doğa harikası manzaralar sunuyor.

Akdeniz bölgesinde yer alan Saklıkent Milli Parkı Antalya ve Muğla illeri sınırları içinde yer almaktadır. Fethiye’den 45 km uzaklıkta yer alan Saklıkent kanyonu her sene binleri aşkın turiste ev sahipliği yapıyor.

Kolay aşınan kalkerli arazi yapısı sebebiyle yüzyıllar içerisinde derin bir kanyona dönüşmüştür. Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer alan parkın gizli mağaraları, buz gibi akan suyu ile 1989’da bölgenin en popüler rotalarından olmuştur.

6.      Köprülü Kanyon Milli Parkı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkın yüz ölçümü ise 366.140 dekardır. Doğal, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olması nedeniyle ziyaretçilerine birçok etkinlik seçeneği sunan Köprüçay nehri, yaz kış yüksek debisi olması nedeniyle “Köprülü Kanyonda yüzülür mü?” sorusunu akıllara getiriyor. Özelliklede rafting ve su sporlarına elverişli olan bu nehir, geniş etkinlik yelpazesi ile daha birçok imkan sunuyor. Doğa Yürüyüşü, kampçılık, piknik, bisiklet turu, fotoğrafçılık gibi aktiviteler de yapılabilir.

Konaklama imkanı olarak sadece kamp seçeneği bulunur, bir diğer seçenek ise yakın mahallelerde yöresel evlerde konaklamak mümkün.

7.      Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Dünyanın üçüncü ve Türkiye’nin ise en büyük yer altı gölü mağarasıdır. Altınbeşik Mağarası, Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer almaktadır. Milli park Antalya-Alanya Karayolu Ürünlü Köyü’ne yaklaşık 90 kilometre uzaklıktadır. En uç noktası 123 metredir. Mağaranın tabanı tamamen suyla kaplıdır ve mağaranın suyu da  Manavgat Çayı’na dökülmektedir.

Dünyadaki milli parklar arasında önemli değere sahip olan Altınbeşik Mağarası’nın traverten oluşumlarının ihtişamını görebilmek için ziyaretçiler, bot ve kanolarla mağara gezisi yapabilirler. Dinlenme platformu bulunan yürüyüş yolunda gezerek, fotoğraf ve dağ tırmanışı yaparak milli parkın keyfini çıkarabilirler.

Mağara sadece yaz ve sonbahar mevsimlerinde ziyarete açılmaktadır. İlkbahar ve kış mevsimlerinde yağışlar ve eriyen kar sularının mağaradaki su debisini yükseltmesi nedeniyle tamamen sular altında kalmaktadır. Dolayısıyla, mağara giriş ve çıkışlara tamamen kapanmaktadır.

8.      Olimpos Beydağları Milli Parkı

Antalya‘nın Kemer ve Kumluca ilçe sınırları içinde yer alan, doğa ve tarihin iç içe geçtiği, Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer alan Olimpos Beydağları Milli Parkı, son yıllarda seyahat rotalarına en çok eklenen yerlerden biri. 31 bin 165 hektarlık alana sahip olan milli park, bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Mavi ve yeşilin göz doldurduğu eşsiz manzaralara tanıklık etmek isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir yer. Çıralı ve Adrasan Plajı, Akdeniz Körfezinin batı sahilinde bulunur. En güzel ve uzun olan Çıralı ise deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı özel koruma altında olan bir sahil.

Olympos ve Akyarlar mevkiinde kaya tırmanışı, Tahtalı dağı ve Tünektepe’de yamaç paraşütü ile atlama, antik kent gezisi, doğa yürüyüşü, piknik, bisiklet sürme, kamp, su sporları ve seyir tepelerinden muhteşem manzaranın keyfi çıkarılabilir.

9.      Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

En Gözde Milli Parklar | Türkiye'de 10 Milli Park
En Gözde Milli Parklar | Türkiye’de 10 Milli Park

Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer alan, Aydın il sınırları içinde bulunan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 27.598 hektarlık bir yüz ölçümüne sahiptir. Avrupa Konseyi tarafından “Flora Biogenetik Rezerv Alanı” kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Biyolojik çeşitliği, nesli tükenmekte olan canlıları ve endemik türlere ev sahipliği yapması nedeniyle uluslararası öneme sahiptir. Deniz balıklarının yumurtalarını bıraktığı, Anadolu Parsı’nın güvende olduğu, 250 kuş türünün yaşadığı bir milli parktır.

Rum ve Türk mimarisinin sergilendiği açık hava müzesi bulunuyor. Su sporları, safari, tabiat yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler de yapılabiliyor. Bölgede konaklama tesisi bulunmadığı için yakınlarda bulunan tatil köyü, otel ve pansiyon seçenekleri değerlendirilebilir.

10. Ballıkayalar Tabiat Parkı

Gebze sanayi bölgesinin arkasında bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle birçok gezi severin rotasına eklediği bir konum. Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak bir nefes almak isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir yer.

Vadi içinden geçen akarsuyun aşındırdığı oyuklar, kovuklar, dev kazanlar ve doğal bitki örtüsü ile Türkiye’nin en gözde milli parklar listesinde yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı görülmeye değer kılıyor.

Türkiye’nin en çok tercih edilen kaya tırmanış noktalarından biri olan milli parkta, piknik ve kamp yapabilir (belli zamanlarda izin verilmektedir), trekking, dağcılık, fotoğrafçılık, doğa yürüyüşleri ile de tabiatı keşfedebilirsiniz. Peki, bu güzel gezilerin sonrasında Özel jet kiralama firmaları sayesinde güzel bir jet turuna ne dersiniz? Bunun için yine bizim yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.