Emlak Odası Nedir Nasıl Kayıt Olunur?

Emlak Odasına Nasıl Kayıt Olunur?

0

Emlak odası, emlakçıların mesleklerini resmi bir şekilde sürdürmesi için kayıt olması gereken odadır. Günümüzde insanların ev almak ya da kiralamak için iletişime geçtiği emlakçıların gerekli belgelere sahip olması gerekir. Bu belge genel olarak Emlak Danışmanı Sertifikası olarak bilinir. Emlak komisyoncuları odası veya emlak odası tarafından açılan kurslara katılarak bu sertifikanın alınması mümkündür.

Emlak ofislerinin bu alanda faaliyet gösterebilmesi için Emlak Meslek Odası’na kayıt yaptırması gerekiyor. Bu kaydın ardından yasal olarak emlak sektöründe faaliyet gösterme hakkı tanınır. Emlak oda kaydı için kişinin bazı belgeleri temin etmesi ve gerekli form ile birlikte emlak odasına başvuru yapması gerekir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Nasıl Kayıt Yapılır?

emlak-odasi

Emlak ofisi açmak isteyen emlakçılar, bunun için bazı şartları yerine getirmelidir. Genel olarak açıklamak gerekirse emlak vergisi ve benzeri konularda usule uygun şekilde hareket edilmesi için emlak odasına kayıt yapmak gereklidir. Kişinin emlakçılık sektöründe faaliyet gösterebilmesi için gerekli ruhsata da sahip olması gerekir.

Ruhsat, vergi dairesi kaydı, başvuru formu ve benzeri evraklar ile birlikte başvuru yapılarak emlak oda kaydı gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda kişinin hizmet verdiği bölgeye dair de gerekli belge ve bilgileri sunması gerekebiliyor. Resmi olarak istenen bütün belgelerin sunulması ile başvuru yapılabilir ve kayıt gerçekleştirilebilir. Kaydın ardından ise kişinin emlakçı olarak sektörde faaliyet göstermesi mümkün olur.

Emlak Odası Komisyon Oranı

emlak-odasi

Emlakçılık temel olarak komisyon üzerinden kazanç sağlama üzerine bir meslektir. Bu meslek yapılırken ne kadar komisyon alınabileceği ise emlak odası tarafından belirlenen fiyat tarifesi üzerinden belirlenir. Aynı zamanda bu işlem müşterinin göreceği ve bileceği şekilde yapılmalıdır. Emlakçıların Ticaret veya Ticaret Odası veya Sanayi ve Ticaret veya Esnaf Sanatkârlar Odası bünyesinde kurulan Emlâk Meslek Odalarına kayıt olması yasalar gereğince zorunludur.

Bütün emlakçıların bu şekilde emlak oda kaydı yapması ve yasalar çerçevesinde faaliyet göstermesi gerekir. Emlakçılar, kendilerine sözleşme kapsamında sunulan iş kapsamı dışında faaliyetlerde bulunamazlar. Aynı zamanda belirlenen emlak komisyonu üzerinde bir komisyonu da yasal olarak alamazlar.

Emlak Odasına Kayıt Yaptırılmazsa Ne Olur?

emlak-odasi
Emlak Odası

Emlak meslek odasına kayıt yapan ve emlak vergisi kaydı, BAĞ-KUR kaydı, ruhsatı olan kişiler emlakçı olarak faaliyet gösterme ve bir emlak ofisi açma hakkına sahip olur. Ancak emlakçı odasına kayıt olmadan bu alanda hizmet vermeye çalışan kişiler ise bu işi yasal olarak yapmaz. Durumun tespiti halinde de önemli cezalar söz konusudur.

Yasal olarak emlak ofisi açmak ve sektörde faaliyet göstermek isteyen kişiler güncel olarak hazırlanan belgeleri ile emlak odalarına başvuru yapmalıdır. Daha sonra emlak odasının belirlediği emlak komisyonu üzerinden kazanç sağlanabilir. Kayıt işlemleri, bütün evrakların tam olması durumunda kısa sürede tamamlanır.

İlginizi Çekebilir: Kimler Bahçelievler Evden Eve Nakliyat Kullanmalı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.