Anaokuluna Başlama Yaşı | Okul Öncesi Kayıt Yaşı Kaç Oldu?

0

Anaokuluna başlama yaşı, ay üzerinden hesaplandığı için birçok ebeveyn hesaplama konusunda yetersiz kalabiliyor. Ülkemizde zorunlu eğitim yaşına gelmemiş her çocuk, ebeveynlerinin isteği doğrultusunda anaokulu eğitimi alabiliyor.

Elbette ki devlet kurumlarına ait anaokullarında bu eğitimi alabilmek için belirli bir yaş aralığında olunması gerekiyor. Peki, anaokuluna başlama yaşı kaç? İşte, devlet anaokuluna kayıt yaşı ile ilgili tüm merak edilenler ve detayları…

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaç? Bu Yıl Kaç Doğumlular Anaokuluna Başlayacak?

Çocuklarını anaokuluna başlatmak isteyen ebeveynlerin okul öncesi kayıt yaşı kaç olduğunu bilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere yoğun ilgi gören devlet anaokulları yalnızca belirli yaş aralığında olan çocuklara hizmet veriyor. Devlet adı altında hizmet veren anaokullarından hizmet alabilmek için, çocuğunuzun 60 ayını doldurmuş olması gereklidir.

anaokuluna-baslama-yasi

Ancak bazı devlet anaokullarında 36 aydan itibaren 68 aya kadar olan tüm çocukların eğitim alabilmesi mümkündür. Genel olarak 36-48 ay aralığındaki çocuklar bir sınıfta, 48-60 ay aralığındaki çocuklar bir sınıfta, 60-68 ay aralığındaki çocuklar ise farklı bir sınıfta eğitim görmektedir.

Fakat devlet anaokullarında sınıf ve öğretmen azlığı gibi problemler bulunduğundan, her okulun 3 ve 4 yaş için eğitim veren sınıfı bulunmamaktadır. Bu nedenle 60 ayın altında yaşa sahip çocukları bulunan ebeveynlerin, ikametgah adresine yakın devlet anaokullarını araştırması gerekecektir. Anaokuluna başlama yaşı genel hatları ile bu şekildedir.


Güncel Haberler


Devlet Okulları Yarım Gün mü? Devlet Anaokulu Ücretleri Ne Kadar?

Devlet okullarının talep ettiği yaş sınırında bulunan çocuklar, kontenjan olması halinde okuldan istenen evrakları temin ederek kayıt yaptırabilecektir. Kayıt sırasında okuldan herhangi bir ücret talebi söz konusu olmayacaktır. Devlet anaokulları tüm il ve ilçelerde yarım gün olacak şekilde düzenlenmiştir.

Bulunan okulda çocuğun yaşına uygun sınıfa göre, öğleden önce ya da öğleden sonra şeklinde eğitim verilebilir. Devlet anaokulu ücretleri genel olarak aidat adı altında alınmaktadır. Her okuldan talep edilen ücret ise farklılık göstermektedir. Genel olarak devlet anaokulu ücretleri aylık 100 ila 300 TL aralığında ücretlendirilmektedir.

 

 Kaynak : https://www.okuhaber.com/anaokuluna-baslama-yasi-kactir/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.