2022 Bedelli Askerlik Fiyatı ve Detayları Nedir?

0

Bedelli askerlik fiyatı, her sene memur maaşı kat sayısına göre karar verilmektedir. Son dönemde bedelli askerlik yapmak isteyenlerin sayısı bir hayli arttı, durum böyle olunca bu yıl için bedelli askerlik fiyatı merak konusu olmaya başladı. Özelliklede başvuru sayısındaki artışı, yoklama kaçakları ve bakaya kişilerinin bedelli askerlik uygulamasından faydalanma imkânları etkiledi.

Bedelli askerlik yapmak isteyenlerin merak ettiği bedelli askerlik fiyatı belirlendi, son dönemde en çok araştırılan ücret konusuna da açıklık getirildi. Detayları yazımızın devamında…

2022 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? ­| 2023 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Olacak?

2022 Bedelli Askerlik Fiyatı ve Detayları Nedir?
2022 Bedelli Askerlik Fiyatı ve Detayları Nedir?

2022 yılında bedelli fiyatını ödeyerek bedelli askerlik görevini yapmaya gidecek olanların sayısı bir hayli arttı. Henüz başvurularını yapmamış olanlar içinse, 2023 yılında bedelli askerlik ücreti merak konusu olmaya başladı. Her sene artışa uğrayan bedelli askerlik fiyatı, görev yapmayı düşünen kişileri birçok açıdan etkiliyor. Artışlar göz önünde bulundurulduğunda ise başvuruların hızlandırılmasına sebep oluyor ya da bedelli askerlik yerine normal süreli askerliğine yönelim gerçekleşiyor.

2022 yılında ödenecek olan bedelli askerlik ücreti belli oldu. Bu ücret 56 bin 500 Türk Lirası olarak belirlendi.(Geçtiğimiz sene bedelli askerlik fiyatı 43 bin 150 Türk Lirası olarak ödeniyordu.) Fakat ücret sabit olarak ödenmeyecek, bunun sebebi ise yoklama kaçaklarının kaçak olunan yıl bazında belirlenen ücretlerine ilaveler yapılacak.

Bedelli Askerlik Başvuru Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik fiyatı ödenerek bedelli askerlik hakkına sahip olan, bu haktan yararlanmak isteyenler henüz başvuruda bulunmamışlarsa aşamalar şu şekilde sıralanabilir;

1-      Bedelli Askerlik Başvuru İşlemleri Aşaması

Başvuru işlemleri için öncelikle PTT’den, E-Devlet şifresi alınması gereklidir. Alınan şifre ile E-Devlet’e giriş yapılır.

2-      Seçim Aşaması

E-devlet üzerinden arama kısmına “Millî Savunma Bakanlığı” yazılır. Açılan liste üzerinde “Asker alma (ASAL)” hizmetlerine tıklanarak işlemlere devam edilir. Askerlik yoklaması süreç takibi sayfasından da yoklama aşamaları işaretlenmelidir.

3-      Hizmet Tercihi Aşaması

Seçim aşamasında askerlik hizmet tercih işlemleri yapılır. Ardından bu sayfadan “Bedelli Askerlik” seçilir ve işlemlere devam edilir.

4-      Bedelli Askerlik Fiyatı Ödeme ve Dönem Seçimi

Bedelli askerlik ücretinin ödenmesi ve başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından celp ve sevk dönemi seçiminin ardından ise takip süreci başlar. Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden süreç takibi yapılabilir, E-Devlet üzerinden giriş yaparak sınıflandırma sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kaç Gün 2022­

2022 Bedelli Askerlik Fiyatı ve Detayları Nedir?
2022 Bedelli Askerlik Fiyatı ve Detayları Nedir?

2022 yılında belirlenen bedelli askerlik yapma süresi 1 ay (30 gün) olarak belirlendi. Bu süre ay, yol ve sevk tarihinin toplamı halinde düşülmesiyle birlikte daha da azabiliyor. Askerlik görevi yapılacak yere ulaşımın ikişer günden gidiş ve dönüş toplam 4 gün olarak belirlendiği zaman askerlik süresi 26 güne düşebiliyor.

Bedelli Askerlik Şartları Nedir­?

Askerlik çağı gelmiş ve henüz askerlik yapmamış olanlar askerliğe çağrılır. Dileyen kişiler bedelli askerlik fiyatı ödeyerek bu hizmetten faydalanmak isteyebilirler. Fakat bu sistemden yararlanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken başı şartlar bulunmaktadır;

  • Bedelli askerlik yapmak isteyen kişinin, askerlik çağına girmiş olması yeterlidir, herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Fiili askerlik hizmetine başlamamış olması şartıyla başvuru işlemlerine hak kazanır.
  • Bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler, E-Devlet veya askerlik şubeleri aracılığıyla yılın son gününün son mesai saati saatine kadar başvuru işlemlerinde bulunabilirler.
  • Başvuru yapılacak dönem için belirlenen bedelli askerlik fiyatı, başvuru tarihinden itibaren 2(iki) ay içinde ödenerek başvuru işlemleri tamamlanabilir.
  • E-Devlet sisteminden celp ve sevk dönemlerinin tercihi yapılmalı veya bu işlem askerlik şubesinden gerçekleştirilmelidir.
  • Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bedelli askerlik yapabilmek için hak kazanmış olunması gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Detayları Nedir?

2022 Bedelli Askerlik Fiyatı ve Detayları Nedir?
2022 Bedelli Askerlik Fiyatı ve Detayları Nedir?

Askerlik çağına gelmiş her erkek, bedelli askerlik başvuru şartlarını taşıdığı ve bedelli askerlik fiyatı ödemesini yaptığı sürece görev için başvuruya hak sahibi olur. Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlediği şartlar ve kurallar çerçevesinde bedelli askerlik görevinizi yapabilirsiniz.

Zamandan kazanmak fakat bir yandan da vatani görevinizi tamamlamak istiyorsanız, günlük hayatınızda zamanla yarıştığınız bir süreçten geçiyorsanız ve bedelli askerlik fiyatı için bütçeniz bu ücreti karşılamaya yetiyorsa bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Vatani görevinizi yapmak için aileden, eşten, çocuktan, sahip olduğunuz işinizden en kısa süreli ayrı kalmanızı sağlayan vatani görev süreci, bedelli askerlik süresidir. 1 ay olarak belirlenen bedelli askerlik süresi, normal askerlik süresine göre oldukça azdır.

Seçtiğiniz celp ve sevk tarihine göre askerlik görevinizin belirlenmesi bazı avantajlar sağlamaktadır. Örneğin, belirlenen bu süre zarfına kadar yapılması gereken planlar düzenlenebilir. İş, seyahat, evlilik gibi planların tarihleri askerlik görev süresinin kısa ve belirli olması nedeniyle işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Bedelli askerlik fiyatı ödenerek askerlik görevini tamamlamak isteyen özel sektörde çalışan kişilerin bulundukları işten ayrı kalmaları bazen iş problemlerine dahi neden olmaktadır. Bu nedenle bedelli askerlik süresinin belirlendiği 1 aylık süreç işverenler tarafından iş sürecini zora sokmayan bir dönemdi.

Bedelli askerlik hizmeti sayesinde görevini yapmak isteyen kişinin çalıştığı prim gününe bağlı olarak yıllık izin hakkını kullanabileceği kadar kısa bir süreç olarak görülmektedir.

Kimi kişiler askerlik sürecini gördükten sonra subay astsubay maaşları 2022 de merak edilebilmektedir. Bunun yanında askerlik fiyatı, askeri personel ve tüm askeri bilgiler için Milli Savunma sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.